Дома Македонски спорт Мак фудбал УЕФА без милост: Жестока казна за Агим Ибраими

УЕФА без милост: Жестока казна за Агим Ибраими

Дисциплинската комисија на УЕФА му изрече „драконска“ казна на поранешниот македонски репрезентативец и член на тетовска Шкендија, Агим Ибраими.

УЕФА го суспендира Ибраими на 15 месеци, односно тој доби временска  суспензија од УЕФА до 31 декември следната 2020 година. 

Суспензијата на Ибраими му е изречена за инцидентот кој го направи на реванш натпреварот од 2-то квалификациско коло за Лигата на шампионите, на дуелот против Дуделанж во Луксембург.

Ибраими следното лето нема да може да настапи во квалификациите за ЛШ и ЛЕ и евентуално во групната фаза доколку се пласира клубот каде што ќе настапува.

На Ибраими му останува да се надева дека по жалбата која ја има како право во рок од три дена, дисциплинците на УЕФА ќе се „смилуваат“ и дека ќе му ја ублажат казната, но тоа е малку веројатно.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Џудистката Реџепи поразена во првата рунда, го заврши настапот на ОИ

Македонската џудистка, Арбреша Реџепи по само една рунда го заврши настапот на Олимписките…