Дома Македонски спорт Тричковски има најдобар старт на една сезона во кариерата!

Тричковски има најдобар старт на една сезона во кариерата!

Македонскиот напаѓач Иван Тричковски го има најдобриот старт на една сезона во кариерата. Тричковски од почетокот на сезоната има шест гола на пет натпревари и погодува на секој меч за АЕК каде што настапува пет години.

Вчера Тричковски постигна два гола против Аполон, а во претходните четири постигнуваше по еден гол. Со ваквиот учинок Тричковски е блиску да го изедначи личниот рекорд од периодот од 17. декември 2016 до јануари 2017. тогаш постигнуваше голови на шест натпревари во низа.

„Дојдовме во Лимаспол кај тим кој имаше четири од четири победи и ние заслужено славевме. Одлично одигравме и најважно што е ги искористивме шансите кои ги имавме, добро играме, но секако има простор за напредок. Среќен сум што нашите навивачи кои дојдоа задоволни си заминаа дома“, изјави Тричковски по натпреварот.

Вкупно во дресот на АЕК Тричковски има 89 гола на 145 натпревари. Ќе потсетиме од репрезентацијата на Македонија Тричко се повлече после Европското првенство ова лето.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Фудбалерот кој го испровоцира црвениот картон на Нуњез добивал закани по живот

Дарвин Нуњез нема по добро да го памети мечот против Кристал Палас, откако доби црвен карт…