Дома Фудбал Лига на шампиони Тренерот на Ајакс: Судиите не знаат зошто го поништија голот!

Тренерот на Ајакс: Судиите не знаат зошто го поништија голот!

0

Вчерашниот натпревар помеѓу Ајакс и Реал Мадрид во осминафиналето е пред на голема дискусија во јавноста поради поништениот погодок на Николас Таљафико во првото полувреме.

Спорната ситуација се случи во 38-та минута кога голот на Холанѓаните беше поништен поради навоеден офсајд во кој се наоѓал Душан Тадиќ кој му пречел на Тибо Куртоа.

УЕФА после натпреварот се огласи со свое објаснување.

„ВАР во ЛШ: во 38. минута од натпреварот помеѓу Ајакс и Реал Мадрид, голот на Николас Таљафико со глава беше поништен по прегледување на снимките со ВАР. Судијата процени дека соиграчот на Таљафико, Душан Тадиќ е во офсајд позиција и му пречи на голманот, со што го оневозможува да игра или да биде во можност да игра со топката во моментот кога Таљафико со глава ја удира топката. Ова е во рамките на протоколот на ВАР и голот коректно беше поништен и беше досуден офсајд“, стои во објаснувањето од УЕФА.

Тренерот на Ајакс, Ерин Тен Хаг после натпреварот ги обвини судиите дека не знаеле зошто го поништиле погодокот.

„Разговаравме со судиите после натпреварот и тие ни дадоа различни објаснувања. Еден ни кажа дека голманот би фаулиран, другиот дека било офсајд. Ја прегледав снимката и немаше ништо спорно. Ние одигравме одличен натпревар и покажавме класа“, изјави Тен Хаг.’

Сега после овој резултат фудбалската јавност не му дава многу шанси на Ајакс во реваншот.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Генијално: Наполи со специјално видео го поздрави Сари (видео)

Маурицио Сари денес и официјално беше претставен како нов тренер на Јувентус, а неговиот п…