Дома Фудбал Останато ТРАГЕДИЈА: Светот остана без големиот Радомир Антиќ!

ТРАГЕДИЈА: Светот остана без големиот Радомир Антиќ!

Радомир Антиќ единствениот тренер кој во кариерата ги водеше три шански гиганти, Атлетико, Реал и Барселона почина денес.

Антиќ е вистинска легенда на регионалниот и европскиот фудбал, а почина денес на 71 година.

Легендарниот стратег почина во Шпанија, а веста за неговата смрт ја пренесе Атлетико Мадрид со кој Антиќ ја освои титулата шампион на Шпанија.

Радомир Антиќ е роден во 1948 година, а најголемиот дел од кариерата го помина во Партизан како играч го носеше дресот уште на Слобода, Фенербахче, Сарагоса и Лутоа тон.

Освен споменатите Атлетико, Барселона и Реал беше тренер и на Сарагоса, Овиедо, Селта, репрезентацијата на Србија и кинеските клубови Шандонг Луененг и Хебеи Фортун.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Харгривс: Вернер ќе ја грее клупата во Ливерпул

Раководството на Ливерпул веќе подолго време работи на трансферот на напаѓачот на Лајпциг,…