Дома Останати Кошарка Торонто му одржа шампионска лекција на Лејкерс ?

Торонто му одржа шампионска лекција на Лејкерс ?

Лос Анџелес Лејкерс беа поразени од актуелниот шампион Торонто со 92-107 во текот на синоќешното дерби во НБА-лигата.

Решавачкиот момент се случи на половината на последната четвртина. Торонто при резултат 83-83 направија серија од 1-0 и така повеоа со 93-83, по што следеше рутински финиш.

Кај Лаури а Торонто постигна 33 поени, додека Леброн Џејмс кај Лејкерс имаше 20 поени и 10 скокови.

Лос Анџелес Клиперс славеше против Њу Орлеанс со 126-103. Од првата минута тие го диктираа темпото, па погодуваа од секоја позиција, а на полувреме имаа водство од 32 поени (77-45).

На девет минути пред крајот предноста на КЛиперс беше и максимални 41 (111-70) и тоа до момент кога не се опуштија, па нивниот противник на крајот го ублажи поразот.

Најдобар кај Клиперс беше Пол Џорџ со 28 поени, додека кај Њу Орлеанс најефикасен беше Инграм со 14 поени.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Лукаку донесе победа за Интер во Германија, конечно победа за Марсеј по 13 порази во ЛШ 🎥

Интересна вечер во Лигата на шампионите е зад нас. Еден од натпреварите со најголемо значе…