Дома Фудбал Англија Тажна вест од Островот: Почина легендата на Манчестер Сити

Тажна вест од Островот: Почина легендата на Манчестер Сити

Eкс-напаѓачот на Манчестер Сити, Френсис Ли кој подоцна стана и претседател на клубот, починал на 79-годишна возраст објавија од клубот.

Ли во кариерата имаше 330 настапи за „граѓаните“ и постигна 148 голови, а почина по долго борба со ракот. Френсис Ли се пресели во Манчестер Сити во 1967 година од Болтон.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Уште во првата сезона со клубот стана шамион на Англија, во седум сезони ги освојуваше ФА Купот, Лига Купот и Купот на УЕФА. Шампионска титула во Англија освои и со тимот на Дерби Каунти.

Дресот на репрезентацијата на Англија го носеше на 27 натпревари и постигна 10 гола.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Колку заработил најдобриот македонски тенисер во 2023 година?

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски во моментов е на 308. место на АТП-листата, …