Дома Македонски спорт Мак фудбал Супер старт: Младинците ја запишаа најголемата победа во едни квалификации

Супер старт: Младинците ја запишаа најголемата победа во едни квалификации

Репрезентацијата на Македонија до 21 година денес на одличен начин ги отвори квалификациите за Европското првенство во 2021 година.

Нашите млади репрезентативци имаа фаворитска улога против Фарски Острови и истата ја оправадаа со убедлива победа од 7:1 која воедоно е и најголемата во историјата на селекцијата до 21 година вп едни квалификации.

Од самиот старт започнавме да создаваме шанси, но изненадувачки гостите први стигнаа до предност со гол од пенал во 19-тата минута.

Митровски кој денес постигна хет-трик изедначи во 26-тата минута и тогаш започна нашата голеада. Чурлинов шест минути подоцна стрелаше за водство, за во финишот од првиот дел Митровски одново да погоди за 3:1.

Ердон Даци на истекот на еден час игра го постигна четвртиот гол, петтиот беше дело на дефанзивецот Есмин Личина само три минута подоцна.

До крајот уште по еден постигнаа Чурлниов и Митровски за конечни 7:1.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

„Бомба“ од Автокоманда: Хорват го засили Металург

Големо засилување за Металург, легендарниот хрватски репрезентативец и капитен на Загреб, …