Дома Фудбал Англија Славје на „Стенфорд Бриџ“: Легендата се враќа во Челзи

Славје на „Стенфорд Бриџ“: Легендата се враќа во Челзи

Сите еминентни медиуми во Италија тврдат дека е постигнат договор, Маурицио Сари го напушта Челзи и ќе се пресели во Јувентус.

Италијанскиот стратег имаше уште две години договор со Челзи, но лоднонскиот клуб се согласи на спогодбено раскинување на соработката, па во следните денови Сари и офиицијално ќе биде нов тренер на Јувентус.

Сари имаше добра прва сезона во Челзи и го освои трофејот во Лига Европа, но навивачите на „Стенфорд Бриџ“ се радосни, бидејќи на клупата се враќа легендата Френк Лампард.

Легендарниот играч на Челзи оваа сезона одрабори фантастична работа на клупата на Дерби Каунти и стигна до финалниот плејоф, па покажа дека има големи тренерски квалитети.

Раководството на сака да му даде шанса со оглед дека ја познава структурата на клубот и е омилена личност кај навивачите, па се очекува во следните денови и официјално да биде назначен за нов тренер на Челзи.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

„Петарда“ на ПСЖ, Мурињо поразен во Минхен, сигурни Јувентус, Реал и Атлетико (ВИДЕО)

Вечерва се одиграа и последните натпревари од шестото коло во Лигата на шампионите. Најмно…