Дома Фудбал Репрезентации Скандал на Копа Америка: Судијата кој го судеше финалето бил обвинет за корупција!

Скандал на Копа Америка: Судијата кој го судеше финалето бил обвинет за корупција!

Бразил вчера победи против Перу во финалето на Копа Америка со 3:1 и така ја освои својата деветта титула на континенталното првенство на Јужна Америка.

На овој турнир големо внимание привлекоа изјавите на Меси кој отворено обвинуваше за корупција и форсирање на Бразил кој беше домаќин на овој шампионат. Поради овие изјави Меси може да заработи суспензија од Конмебол од две години (тука).

Меѓутоа сега се појавуваат скандалозни информации поврзани со главниот судија на вчерашното финале.

Правдата вчера ја деле Роберто Тобар, а може да се каже дека Конмебол со него направи пропуст затоа што овој човек бил обвинет за корупција.

Освен тоа Тобар во периодот помеѓу 2012 и 2013 година заработи суспензија од осум месеци поради поврзаност со скандал околу покер.

Неверојатно е тоа што еден ваков судија кој се поврзувал со разни скандали добил прилика да суди толку важен натпревар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Преговорите започнаа, Конте спремен да го преземе Манчестер Јунајтед

Италијанскиот стратег Антонио Конте е спремен да седне на кормилото на Манчестер Јунајтед …