Дома Фудбал Лига на шампиони Сите зборуваат за раката на Љоренте, но требаше ли да биде поништен голот на Стерлинг? (ВИДЕО)

Сите зборуваат за раката на Љоренте, но требаше ли да биде поништен голот на Стерлинг? (ВИДЕО)

0

Вчера беше одиграно спектакуларно четвртфинале во кое Манчестер Сити го победи Тотенхем со 4:3, но поради головите на гости Тотенхем обезбеди полуфинале против Ајакс.

Големо внимание привлече голот и играњето со рака на Фернандо Љоренте. Љоренте според многумина играше со рака и тој самиот го призна тоа.

Меѓутоа уште една ситуација привлече внимание која можеби малку остана во сенка на голот на Љоренте, тоа погодокот на Стерлинг во судиското продолжение.

Ериксен ја врати топката назад, таа го погоди Силва и стигна до Агуеро. После реакцијата на ВАР судијата го поништи погодокот и така му овозможи на Тотенхем да се пласира во полуфиналето.

Е, сега какво е правилото на ФИФА?

Имено, според правилата на светската организација пред топката да стигне до играчот (Агуеро) се смета секој допир на негов играч(без разлика дали е случаен). Според ова значи дека Чакир постапи правилно со поништувањето на голот.

Ова е само уште еден од многуте докази до сега дека ВАР му е потребен на фудбалот.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Тухел призна: Ако Мбапе или Нејмар заминат, ќе бараме решение!

Тренерот на Пари Сент Жермен, Томас Тухел не беше категоричен дека дека двете најголеми ѕв…