Дома Останати Тенис Синер елиминиран од турнирот во Монте Карло!

Синер елиминиран од турнирот во Монте Карло!

Во Монте Карло блеска дванаесеттиот тенисер во светот Стефанос Циципас.

Фантастичниот Грк денеска се пласираше во финалето на Мастерсот во Монте Карло, откако во одлично полуфинале со 2:1 го совлада Италијанецот Јаник Синер кој е втор на АТП листата. Во сетови беше 6:4, 3:6, 6:4. Натпреварот траеше два часа и 39 минути.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Циципас агресивно го започна мечот, го нападна сервисот на Синер уште во првиот гем, имаше брејк топка, но не ја реализираше. Она што не му успеа тогаш дојде во третиот гем, кога му го одзеде сервисот на Италијанецот. Стигна до 15:40, Синер со сервис ја спаси првата брејк топка, но потоа сервираше двојна грешка. Тоа беше доволно Гркот да го освои првиот сет, кој со сигурни сервиси ја спаси предноста и поведе со 1:0.

Синер не го поколеба ова, се разбуди на почетокот на вториот сет, го сервираше првиот ас, го доби првиот гем, а веќе во вториот стигна до првите две брејк топки на мечот, една од нив искористи.

Циципас се закани во петтиот гем, стигна до 15:30, но Синер врза три поени и продолжи да чекори кон израмнување во сетови. Во седмиот гем Италијанецот спаси и брејк топка, а кога и тоа го „преживеа“ се стабилизира и го затвори сетот со резултат 6:3.

Синер го покажа својот шампионски менталитет веќе на стартот од третиот сет. Веднаш направи брејк, ја презеде контролата и ја задржа предноста со сигурни сервиси. Сепак, Италијанецот имаше здравствени проблеми, па пред осмиот гем при водство од 4:3 побара медицински тајм-аут поради болки во нозете. Веднаш се виде дека проблемот не е безопасен, бидејќи Синер одигра многу полошо во следниот гем и му дозволи на Циципас дури пет брејк топки, а последната ја искористи Гркот за израмнување на 4:4.

Циципас рутински направи пресврт и дојде во игра за пласман во финалето, а Синер уште еднаш побара лекарска помош. Тоа не му помогна на Синер, кој повторно одигра слабо во следниот гем и му дозволи на Циципас да се радува.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Човекот со најдобра работа во светот: Освојува трофеј за секои 10 минути на теренот

Eдно име од редовите на актуелниот англиски шампион, Манчестер Сити посебно се издвојува –…