Дома Фудбал Репрезентации „Се договоривме да ги натераме бугарските расисти да патат и тоа го направивме“

„Се договоривме да ги натераме бугарските расисти да патат и тоа го направивме“

Непримерното однесување на домашните навивачи во Бугарија го обележи квалификацискиот натпревар за ЕП 2020 помеѓу Англија и Бугарија.

Цел натпревар домаќините ги навредуваат фудбалерите со темна боја на кожата и нацистички салутираа.

Разбирливо сите го осудуваат таквото однесување, помеѓу нив е и Џордан Хендерсон.

„Вакви работи не смеат да се случуваат. Нешто треба да се превземе, но сметам дека играчите беа извонредни иако беа лути. Со фудбал одговоривме на навредите. На полувремето се договоривме да ги натераме да патат, мислам дека тоа и го направивме“, изјави Хендерсон за „Би-Би-Си“.

Англија ја победи Бугарија со 6:0.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Милан мисли на иднината – го „блиндира“ младиот дефанзивец

Милан денес официјално соопшти дека го продолжил договорот со младиот дефанзивец Матео Габ…