Дома Останати Тенис Серена експресно обезбеди финале со Халеп

Серена експресно обезбеди финале со Халеп

Aмериканската тенисерка Серена Вилијамс полесно од очекуваното стигна до пласманот во финалето на Вимблдон.

Серена денес во полуфиналето играше против тенисерката, Барбора Страјкова која за еден час игра ја победи со 2:0 во сетови.

Искусната Американка првиот сет го доби за само 28 минути и и препушти на противничката само еден гем. На Серена се и одеше од рака и првиот сет го доби со 6:1.

Иста слика гледавме и во вториот сет. Серена играше колку што беше потребно и стана јасно дека Страјкова не може да и направи сериозни проблеми.

Чешката тенисерка во вториот сет освои два гејма, но тоа беше се, Серена овој сет го доби со 6:2.

Во финалето на Вимблдон Серена ќе игра против Симона Халеп.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Милион евра и од Ѓоковиќ во борбата против Ковид – 19!

Новак Ѓоковиќ денес го потврди својот хуман потег. Денес на видео-конференција со новинари…