Дома Фудбал Германија Сезонава германските клубови доминираат во Европа

Сезонава германските клубови доминираат во Европа

Во последните години немаше многу примери на доминација на клубовите од Бундеслигата во евро турнирите, со исклучок на Баерн Минхен, но дури и баварскиот гигант се бори да стигне до трофејот во Лигата на шампионите уште од 2013 година.

Сепак, оваа сезона е различна и дури шест германски екипи продолжуваат во директните елиминации на Лигата на шампионите и Лигата на Европа. Со ист број учесници на двата турнира се Англија и Шпанија, кои важат за најдобри првенства во Европа.

Синоќа Ајнтрахт одигра 2-2 на гости кај Салцбург и ги елиминираше Австријците од Лигата на Европа со вкупен резултат 6:3. „Орлите“ се единствените од германските тимови во конкуренција што не ги освоија и двата натпревари. Леверкузен покажа класа против Порто (2-1 и 3-1), како и Волфсбург против Малме (2-1 и 3-0).

Екипите од Бундеслигата беа повеќе од убедливи во првото осминафинале од Лигата на шампионите. Баерн го совлада Челзи со 3-0, Лајпциг исто така се радуваше во Лондон со 1:0 против Тотенхем, додека Борусија Дортмунд победи со 2:1 на „Сигнал Идуна Парк“ против Пари Сент Жермен.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Човекот кој го откри Гризман: Во Барса не му подаваат, се гледа дека има проблем и не ужива

Човекот кој го откри Антоан Гризман и тоа како младо момче даде интервју за „Мундо Депорти…