Дома Фудбал Репрезентации Саутгејт за Мегваер: Вака веќе не може…

Саутгејт за Мегваер: Вака веќе не може…


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Наскоро продолжуваат квалификациите за Европското првенство 2024 години, а во јунскиот циклус репрезентацијата на Англија ќе игра и против Македонија.

Селекторот Саутгејт вчера го објави списокот на фудбалери на кои ќе смета за овој циклус и на него беше Хари Мегваер кој констатно добива критики од јавност. Мегваер сезонава само седум патни беше во почетниот состав на Манчестер Јунајтед во премиерлигашките натпревари.

„Ваквата ситуација не може да продолжи засекогаш. Ист е случајот и со Калвин Филипс. Тие за нас се важни за нас. Калвин е еден од ретките кои може да игра позицијата централен играч за врска. Ситуацијата е се повеќе загрижувачка како што времето поминува.

Ги имаме Марк Гуеи, Луи Данк, Тајрон Мингс..Тоа се играчи кои добро играат, иако немаат искуство со играње во европскиот и репрезентативен фудбал. Мораме да бараме конкуренција во одбраната“, изјави Саутгејт.

Мегваер е на излезни врати од Манчестер иако му истекува договорот во 2025 година. Кон крајот на март тој ги одигра двата квалификациски натпревари во стоперски пар со Стоунс.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Сцена која го обиколи Балканот: Гудељ се расплака, Ракитиќ воодушеви со гестот

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Немања Гудељ и Иван…