Дома Фудбал Англија Саудијците кои го купија Њукасл ја финансирале компанијата која го купи Челзи!?

Саудијците кои го купија Њукасл ја финансирале компанијата која го купи Челзи!?

Британскиот „Дејли Мејл“ пренесува интересни информации за поврзаноста помеѓу Челзи и Њукасл. Овој медиум објави дека сопствениците на Њукасл уплаќалае пари во компанијата која купи 60% од акциите на Челзи.

„Јавниот инвестициски фонд на Саудиска Арабија“ (ПИФ) кој го купи Њукасл за 350 милиони фунти бил де лод инвеститорите во компанијата Клиарлејк, новиот мнозински сопственик на Челзи. Во прашање биле сууми од милијарди фунти, кои Саудицијте ги вложувале во компанијата.

Но, исто така извори од Челзи тврделе дека тие пари немале никаков контакт со клубот  и дека сопствениците на Њукасл немаат ниту најмала вклученост во менаџирањето на клубот од страна на Клиарлејк.

Сепак, секако дека после ваквите информации случајот и детално ќе се истражува и ќе се утврдува дали се е чисто или пак постои некаков конфликт на интереси.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Тухел: Конте е одличен стратег, но не му верувам

Во недела се игра првото дерби во Премиер лигата, Челзи ќе го пречека Тотенхем. Ривалите о…