Дома Фудбал Италија Сари отпиша четири играчи, клубот ги продава уште во јануари

Сари отпиша четири играчи, клубот ги продава уште во јануари

Летниот преоден рок е завршен пред нешто повеќе од месец дена, а уште сега наголемо се шпекулира дека не очекуваат многу трансфери во јануари.

Многу клубови не се задоволни како го поминаа летниот трансфер рок и поради тоа нестрливо чекаат да започне зимскиот. Италијанските медиуми пренесуваат дека и Јувентус ќе биде доста активен иако се чини дека Старата дама има одличен тим.

Сепак, јасно е дека Маурисио Сари има премногу играчи на располагање и едностано не може на сите да им даде шанса. Незадоволството на некои играчи е се поголемо и се чини дека уште сега се знае кој во јануари може да го напушти Јуве.

Тутоспорт денеска објави дека Сари веќе отпишал четворица играчи и му порачал на клубот дека може да ги продаде. Прв на листата е Марио Манџукиќ, за кој остана чудо како во летниот преоден рок не го напушти клубот, со оглед на тоа дека знаеше дека нема да игра.

Покрај него, тука е и другиот хрватски репрезентативец Марко Пјаца, кој не се изнаигра во дресот на Јувентус откако пристигна од Динамо. Пјаца моментално се опоравува од повредата, а од јануари веројатно ќе го гледаме во дрес на некој друг клуб.

Сари го отпиша и голманот Перин, кој летоска беше на чекор до Бенфика, но не ги помина лекарските прегледи. Јувентус веројатно ќе го испрати на позајмица. Покрај нив, Старата дама веројатно ќе ја напушти и Емре Чан, кој исто така летоска беше на трансфер листата.

Меѓутоа, Јуве тогаш не ја доби понудата која ја очекуваше, па Чан остана во екипата. За многумина е чудно што Јуве сака да го продаде Чан, кој пред две години дојде од Ливерпул како слободен играч.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Дали Роналдо и Дибала се бакнаа додека го славеа голот? (фото+видео)

Јувентус со головите на Кристиано Роналдо ја победи Парма (2:1) и се зацрсти на првото мес…