Дома Останати „Само најтврдокорните фанови на Федерер и Надал нема да признаат дека Ѓоковиќ е најдобар во историјата“

„Само најтврдокорните фанови на Федерер и Надал нема да признаат дека Ѓоковиќ е најдобар во историјата“

0

Тенискиот свет се уште е под еуфорија после вчерашното финале на Вимблдон, кое според многумина е најдоброто одиграно во историјата.

Ѓоковиќ и Федерер одиграа епско финале, Србинот спаси две меч топки и ја освои 16-та Грен Слем титула, па му се доближи на Швајцарецот на само четири титули.

После вчерашното финале се разгоре полемиката кој е најдобриот тенисер во историјата на „белиот спорт“, а хрватски новинар напиша текст за „Индекс“, со кој можеби дава најдобро објаснување зошто Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња.

„Новак е најдобар на сите времиња, тоа нема да го признаат само најтврдокорните фанови на Федерер и Надал“, тврди новинарот, а потоа дава објаснување.

„Ѓоковиќ со освојувањето на Вимблдон се доближи на две Грен Слем титули до Надал и четири до Федерер. Тој број на титули е единственото нешто поради кое се тврди дека Федерер е најдобар на сите времиња, се друго е на страната на Ѓоковиќ“.

Текстот за кој денес зборува целиот Балкан може да го прочитате ТУКА.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Ѓоковиќ елиминиран од Синсинати!

Новак Ѓоковиќ не успеа да се пласира во финалето на АТП турнирот во Синсинати. Српскиот те…