Дома Македонски спорт Мак фудбал РФМ ја исплати премијата за пласманот на ЕП

РФМ ја исплати премијата за пласманот на ЕП

0

Нашите најдобри ракометари беа првопласирани во својата квалификациска група и заслужено се пласираа на Европско првенство, а денес ја добија и ветената премија.

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, РФМ исплати 40.000 евра на машката репрезентација за пласманот на Европското Првенство кое ќе се одржува во Австрија, Норвешка и Шведска 2020 година.

Македонските репрезентативци го освоија првото место во квалификациската група за ЕП во која уште се наоѓаа и репрезентациите на Исланд, Турција и Грција, со што се најде во вториот шешир за извлекувањето на групите за континенталниот собир.

Европското првенство ќе се игра во периодот од 10 до 26 јануари следната година, а Македонија ќе биде во група со Австрија, Чешка и Украина.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Почнува пријавувањето за „Скопје трча 10К“

Од денес стартува пријавувањето за трката „Skopje Run 10K“ која ќе се одржи на 6 октомври.…