Дома Останати Русија може да биде отстранета од ОИ 2020 во Токио

Русија може да биде отстранета од ОИ 2020 во Токио

0

Русија може да биде отстранета од Олимписките игри во 2020 година во Токио, поради манипулации со податоци од московската лабораторија, пренесува британски „Телеграф“.

Руската страна е осомничена за фалсификување на податоци од московската антидопинг лабораторија пред да биде пренесена во ВАДА.

Се шпекулира дека со податоците се манипулирало 18 месеци, криејќи ги кршењата на анти-допинг правилото од руските спортисти.

За потсетување, руските атлетичира сè уште не смеат да се натпреваруваат под своето знаме на натпреварувањата организирани од Меѓународната атлетска федерација.

Олимпијадата 2020 година ќе се одржи во Токио од 24 јули до 9 август.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Федерер одлучи: Ќе игра на Олимписките игри во Токио!

Најтрофејниот тенисер на сите времиња, легендарниот Роџер Федерер потврди дека ќе игра на …