Дома Фудбал Италија Рим со вакви резултати нема да види Скудето: Болоња ја победи Рома! (ВИДЕО)

Рим со вакви резултати нема да види Скудето: Болоња ја победи Рома! (ВИДЕО)

0
bologna

Денес од 15:00 часот во рамките од петото коло во Серија А се одиграа три натпревари.

Најголемото изненадување го приреди Болоња која ја совлада фаворизираната Рома на свој терен со резултат 2:0.

Домаќинот до предност стигна во 36-тата минута кога Матиело со одличен удар го совлада Олсен кој беше немоќен.

Не е дека Рома не создаваше шанси, но изостануваше реализацијата во првиот имаа 10 удари кон противничкиот гол, но и покрај реализација немаше.


Следете го Sportski.mk и на


Во вториот дел гледавме слична ситуација на теренот, Рома се обидуваше, а Болоња искористи една од ретките прилики. Фалицинели одлично во празно го проигра Сантадер кој доби прилика „еден на еден“ со Олсен и не ја пропушти за конечни 2:0.

После овој пораз Рома ќе остане со пет освоени бодови што е седум помалку од лидерот Јувентус кој вечерва го игра својот натпревар против Фросиноне, па јасно дека иако сме почеток на сезоната тешко дека „волчицата“ ќе има прилика да се бори за Скудето оваа сезона.


Во останатите два натпревари Лацио со 4:1 ја победи Џенова, додека Киево на свој терен беше поразен од Удинезе со 0:2.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Де Лаурентис: Каков успех е тој ако позајмиш 200 милиони евра да купиш еден играч?

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис се обиде да се сочуствува со разочараните на…