Дома Фудбал Останато Реал Мадрид е највредниот клуб во светот!

Реал Мадрид е највредниот клуб во светот!

Според најновата листа на Форбс најтрофејниот европски клуб Реал Мадрид е највредниот фудбалски клуб во светот.

„Форбс“ ја објави најновата листа, а на истата е забележително дека доминираат клубовите од англиската Премиер лига.

Реал Мадрид е највреден клуб со вредност од дури 4.2 милијарди долари, а зад нив следи нивнито најголем ривал Барселона со точно четири милијарди вредност. Манчестер Јунајтед се
најде на третата позиција со 3.8 милијарди долари. Во топ 5 се уште Баерн Минхен 3.0 милијарди долари и Манчестер Сити 2.69 милијарди долари.

Подолу на листата од Премиер лигата се најдоа: Челзи, Арсенал, Ливерпул, Тотенхем, Вест Хем, Евертон и Њукасл. Претставници на Серија А се: Јувентус, Интер, Рома и Милан. Од Шпанија тука се: Реал Мадрид, Барселон и Атлетико Мадрид . Баерн Минхен, Борусија Дортмунд и Шалке се од Бундес лигата, додека Пари Сен Жермен е единствен клуб од Франција.

Реал Мадрид – 4,2 милијарди долари

Барселона – 4 милијарди долари

Манчестер ј. – 3,8 милијарди долари

Баерн Минхен – 3 милијарди долари

Манчестер сити – 2,69 милијарди долари

Челзи – 2,6 милијарди долари

Арсенал – 2,3 милијарди долари

Ливерпул – 2,18 милијарди долари

Тотнем – 1,62 милијарди долари

Јувентус – 1,51 милијарди долари

ПСЖ – 1,09 милијарди долари

Атлетико Мадрид – 953 милиони долари

Борусија Дортмунд – 896 милиони долари

Шалке – 638 милиони долари

Интер – 672 милиони долари

Рома – 622 милиони долари

Вест Хем – 616 милиони долари

Милан – 583 милиони долари

Евертон – 476 милиони долари

Њукасл – 381 милиони долари

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

ГОТОВО: Интер и Тотенхем се договорија, Ериксен утре во Милано

Интер и Тотенхем конечно постигнаа договор за трансфер на Кристиан Ериксен, пренесуваат си…