Дома Фудбал Останато Реал е највредниот клуб на светот, пред Манчестер Јунајтед и Барселона

Реал е највредниот клуб на светот, пред Манчестер Јунајтед и Барселона

Реал Мадрид и понатаму останува највредниот фудбалски клуб вос светот, според извештаите од комапнијата Football Benchmark.

Аналитичарите ја пресметале вредноста на 32-та најбогати клубови на Стариот континет, а во предвид се земени нивните годишни приходи, вредноста на фудбалерите и популарноста на социјалните мрежи.

Реал Мадрид четврта година по ред е на првото место со вредност од 3,18 милијарди евра. Манчестер Јунајтед е проценет на 2,88 милијарди, додека на третото место се наоѓа Барселона со вредност од 2,81 милијарди евра.

Потоа следуваат Баерн Минхен (2,7) и Ливерпул (2.5), додека англискиот шампион Манчестер Сити е на 6-то место со вредност од 2,4 милијарди евра.

Пари Сент Жермен е клубот со највисок раст на вредноста за една година и во моментов е на 8-то место со вредност од 2,1 милијарди евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Елмас може да го напушти Наполи – побарал гаранција за поголема минутажа!

Во претстојниот преоден рок Елиф Елмас би можел да го напушти Наполи, барем според она што…