Дома Фудбал Останато ПСЖ може и без головите на Нејмар, „светците“ со пресврт до победа против Рен (ВИДЕО)

psg

Домаќинот имаше свои прилики, но сепак на крајот мораше да се помири со поразот.

Во шестото коло од француската Лига 1, фудбалерите на ПСЖ славеа против Рен со резултат 3:1.

Парижаните доминираа од самиот почеток на натпреварот, но домаќинот прв дојде до водство. Адриен Рабио си постигна автогол во 11-тата минута од средбата после еден изведен корнер.

Екипата на Томас Тухел до погодок стигна во 26 минута, но сепак Кавани беше офсајд, па резултатот остана 1:0.

Голот на кој можеа да се израдуваат стигна во 45 минута кога погоди Анхел Ди Марија.

Во вторите 45 минути видовме отворена игра бидејќи и Рен сакаше да се надигрува, но и покрај тоа што имаа неколку прилики за погодок не успеаа да го избегнат поразот.

ПСЖ до водство стигна преку Томас Муниер во 61 минута, за точка на натпреварот да стави Чупо-Мотинг на седум минути пред истекот на регуларните 90.