Првиот од двата меча  кои најверојатно ќе бидат клучни и ќе го дадат новиот шампион на Македонија, помеѓу екипите на РК Вардар и Металург ќе се одигра во петок. Црвено-црните ќе бидат домаќини во С.Ц. Јане Сандански, овој меч доби нов вечерен термин и ќе се игра во 20-30 часот, дојде до измена од првичниот план кога македонското дерби беше најавено дека ќе  започне од 16:00 часот.

Причината за измената е  поради ТВ преносот на TB Телма. Сезонава ова е трет дуел помеѓу најдобрите македонски ракометни машки тимови, во првите два натпревари во регионалната лига црвено-црните дојдоа до “цел плен“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Македонија напредуваше на европската ФИБА ранг листа

Машката сениорска репрезентација на Македонија е на 58. место на светската рејтинг листа, …