Дома Фудбал Франција Проблем за ПСЖ: Сезоната во Лига 1 може да ја започне без тренер?

Проблем за ПСЖ: Сезоната во Лига 1 може да ја започне без тренер?

Aктуелниот француски шампион ПСЖ сезоната во Лига 1 би можел да ја почне без тренер.

Имено Кристоф Галтие се соочува со проблем затоа што не ја обновил неговата тренерска лиценца. Правилата во Франција јасно налагаат дека секој тренер на три години мора да ја обновува неговата лиценца со полагање на тест.

Галтие тоа не го направил. Затоа и неговиот договор со ПСЖ се уште не е заверен во Фудбалската федерација на Франција.

Првата можност кога Галтие ќе може да ја обнови лиценцата е репрезентативната пауза, до тогаш тимот би можел да го води само со специјално одобрение.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Франција

Проверете

Тухел: Конте е одличен стратег, но не му верувам

Во недела се игра првото дерби во Премиер лигата, Челзи ќе го пречека Тотенхем. Ривалите о…