Дома Останати Кошарка НБА Преседан во Бруклин: Ирвинг ќе игра без вакцина!

Преседан во Бруклин: Ирвинг ќе игра без вакцина!

Бруклин Нетс се приморани да го вратат Кајри Ирвинг во тимот.


Србија многу најави, малку покажа - 9 ден ↓↓↓Имено, овој НБА тим претходно го отстрани еден од своите најдобри кошаркари Кајри Ирвинг од тимот затоа што не сакаше да се вакцинира. Нетси на тој потег се одлучија затоа што во Њујорк играчите не можат ниту да играат, ниту да тренираат доколку не се вакцинирани.

Сепак, многу играчи на Нетси неодамна добија позитивни тестови па челниците на клубот се одлучија на мал преседан. Ирвинг е вратен во тимот. Сепак, поради законот во Њујорк тој ќе може да конкурира само за гостинските натпревари на својот тим.

Доколку Ирвинг и понатаму не сака да се вакцинира самиот ќе мора да обезбеди пет негативни тестови, а потоа ќе биде тестиран секој ден. Значи тој нема да може да игра на преостанатите 26 натпревари на домашен паркет, како и на две гостински против Њујорк Никси и против Торонто Рапторс затоа што во Торонто важат слични правила како и во Њујорк.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Дебакл за Голден Стејт: Њу Орлеанс ги победи со 45 разлика

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Голден Стејт дож…