Дома Фудбал Англија Премиерлигашите ќе одржат состанок: Се бара промена во ФА Купот

Премиерлигашите ќе одржат состанок: Се бара промена во ФА Купот

Утре членовите на англиската Премиер лига ќе одржат средба после која и официјално ќе се побара промена во форматот на ФА Купот поради густиот распоред на екипите.


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Премиерлигашите сакаат да се укинат повторените натпревари, нешто што веќе беше привремено направено во сезоната 2020/2021 која беше најпогодена од коронавирусот.

Свесни и клубовите за комерцијалната важност на Лига Купот и токму затоа не бараат негово укинување, па решение се бара во промена во ФА Купот. Сепак и за Лига купот се разгледува можност за редуцирање на натпреварите на екипите од Премиер лигата.

Меѓутоа ФА и Лига Купот не се под капата на Премиер лигата и ако има промени тие треба да бидат одобрени од асоцијацијата. Во Премиер лигата дополнително треба да бидат утврдени и термините за одложените натпревари поради cмртта на Кралицата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Меси после соборениот рекорд: Марадона ќе беше среќен

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Ѕвездата на Арге…