Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО После Билбао и Даблин остана без организација на ЕП

После Билбао и Даблин остана без организација на ЕП

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) официјално потврди дека Севиља ќе го замени Билбао во улога на домаќин на Европското првенство.

Откако Билбао не можеше да гарантира присуство на навивачи, УЕФА се договори со локалните власти на Андалузија дека натпреварите со капацитет од 30%, што е 20 000 навивачи, ќе се играат на Олимпискиот стадион во Севиља.

По Билбао реши домаќинството на Европското првенство да му го одземе и на Даблин. Главниот град на Ирска требаше да биде домаќин на три натпревари од групата Е, но сите овие мечеви ќе бидат преместени во Санкт Петерсбург.

Мечот од осминафиналето кој требаше да се игра во Даблин ќе биде преместен на „Вембли“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Хрватска го објави списокот за ЕП

Покрај Белгија која прва го објави списокот за Европското првенство, тоа го направи и Хрва…