Дома Фудбал Англија Портсмунт по 12 години се врати во Чемпионшип: Следуваа спектакуларни сцени 🎥

Портсмунт по 12 години се врати во Чемпионшип: Следуваа спектакуларни сцени 🎥

Портсмут го освои трофејот во Лига 1 (трета лига на Англија) и обезбеди пласман во Чемпионшип (втора лига на Англија), a по враќањето во втората лига следуваа неверојатни сцени.

Портсмут помина 12 години во третата и четвртата лига, а сега успеа да се врати во Чемпионшип. Во минатото овој тим играше и во Премиер лигата каде што последен пат беше во сезоната 2009/2010.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Портсмут го совлада Барнсли со 3:2 со голот на Конор Шонеси во 89. минута и на две кола пред крајот на лигашкиот дел од сезоната го освои трофејот и обезбеди промоцијата во повисок ранг.

Добри шанси да се врати во Чемпионшип има и Дерби кој е на втората позиција.

Навивачите беа во целосна екстаза, па по завршувањето на натпреварот масовно влетаа на теренот. Следеа сцени снимени од дрон кои изгледаат фантастично.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Историјата е испишана: Леверкузен влезе во друштво на Јувентус, Милан и Арсенал

Баер Леверкузен денес во последното коло славеше победа од 2:1 против Агусубург и така ост…