Дома Останати Кошарка НБА Пораз на Лејкерси, фантастична вечер на Гоберт, дабл-дабл на Јокиќ за победа на Денвер

Пораз на Лејкерси, фантастична вечер на Гоберт, дабл-дабл на Јокиќ за победа на Денвер

Изминатата ноќ во НБА лигата беа одиграни 12 натпревари.

За издвојување е победата на Филаделфија против Лејкерси од 107:106. Одличен натпреваро дигра Ембид кој уфрли 28 поени и додаде шест скокови, кај Лејкерси Леброн го заврши натпреварот со 34 поени.

Ноќта ја обележа Руди Гоберт кој во победата на Јута против Далас со резултат 116:104 имаше дабл-дабл учинок од 29 поени и дури 20 скокови. Не помогна на Далас ниту одличната поентерска вечер на Лука Дончиќ. Дончиќ мечот го заврши со 30 поени, 4 скока и 6 асистенции. Најефикасен на натпреварот беше Кларксон со 31 поен и 7 скокови.

Одличен беше и Бил кој уфрли 47 поени, но тоа не беше доволно за Визардси да слават против Пеликанс (124:106).

Никола Јокиќ го предводеше Денвер до триумф (82:109) против Мајами со дабл-дабл учинок од 21 поен, 11 скокови и 3 асистенции. Имаше подршка и од Портер кој постигна 17 поени, поедели 5 асистенци и запиша една асистенции. Кај Мајами се истакна Нун со 17 поени.

Во дербито на вечерта Бакси беа подобри од Рапторси.

НБА РЕЗУЛТАТИ: Шарлот – Индијана 106:116, Кливленд – Детроит 122:107, Орландо – Сакраменто 107:121, Атланта – Бруклин 128:132 (пп), Мајами – Денвер 82:109, Филаделфиј – Лејкерси 107:106, Торонто – Милвоки 108:115, Сан Антонио – Бостон 110:106, Њу Орлеанс – Вашингтон 124:106, Феникс – Орландо 97:102, Јута – Далас 116:104, Голден Стејт – Минесота 123:111.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Aматерска грешка: Четворица кошаркари на Денвер беа во контра и сите се наместија на „тројка“

Кошаркарите на Денвер Нагетс беа поразени од Вашингтон Визардс со 110:112 во Колорадо. Иак…