Дома Фудбал Останато Поради Лукаку Рома не ги регистрираше двете засилувања за Лига Европа

Поради Лукаку Рома не ги регистрираше двете засилувања за Лига Европа

Новите засилувања на Рома, Сардар Азмун и Кристенсен нема да настапуваат за Рома во натпреварите од Лигата на Европа бидејќи клубот не ги регистрираше.

Поради Финансискиот-фер плеј со кој Рома има проблеми неколку години, „волчицата“ не беше во можност да ги регистрира споменатите двајца фудбалери. Според правилата на УЕФА, тимот мора да има трансфер баланс и екипата мора да вреди исто или помалку од таа од минатата сезона.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Ако вредноста е поголема тогаш треба да се одземат нови засилувања, а не оние кои биле тука минатата сезона.

Токму затоа за да се направи место за Лукаку, Рома се одлучи да ги елиминира Азмун и Кристенсен. На списокот на Рома за да се пополнат бројките се Абрахам и Кумбула кои поради повреди сигурно нема да играат барем до декември.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Трагедија во Бразил: Во сообраќајна несреќа загина 25-годишен фудбалер

Тажна вест пристигнува од Бразил, медиумите во оваа земја пренесуваат дека починал Адриано…