Дома Фудбал Англија Познато кога ќе продолжи ФА Купот

Познато кога ќе продолжи ФА Купот

Четвртфиналните натпревари од англискиот ФА Куп ќе се изиграат во последниот викенд на јуни, односно 27 и 28 јуни, откри Фудбалската асоцијација.

Финалето на најстариот фудбалски турнир во светот е планирано да се изигра на 1-ви август на стадионот „Вембли“, а полуфиналните дуели на програмата се на 11 и 12 јули. Фудбалската асоцијација потврди дека ова е планот кој допрва треба да биде изгласан.

„Имаме начелна програма за доигрувањето на Купот за сезоната 2019/20. Ова натпреварување е неделив дел од нашиот фудбалски календар со традиција од скоро 150 години. Поради тоа сакаме клубовите од Премиер лигата да дадат поддршка за нашиот план“, објавија од Фудбалската Асоцијација.

Во четвртфиналето треба да играат Лестер – Челзи, Њукасл – Манчестер Сити, Шефилд Јунајтед – Арсенал и Норвич – Манчестер Јунајтед.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Милан не му дал четири гола на Јувентус 31 година

Милан синоќа потсети на најдобрите свои денови и оствари сензационална победа над Јувентус…