Дома Македонски спорт Мак ракомет Познати термините на ракометарите за Светското првенство

Познати термините на ракометарите за Светското првенство

Светската ракометна федерација ги објави термините во кои ќе се играат натпреварите на Мундијалот во Франција.

Дел од ракометниот Мундијал ќе биде и репрезентацијата на Македонија, која партиципира во Б групата, во која се и Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола. Натпреварите во оваа група ќе се играат во Мец.


Ниту „жешката“ Кнол не и помогна на Хрватска - домаќинот фуриозно! ↓↓↓


Македонија првиот меч на Светското првенство ќе го одигра на 12-ти јануари во 16:45 часот против Тунис.

Ривали во преостанатите три кола на македонските ракометари ќе им бидат Ангола (14 јануари, 20:45 ч.), Словенија (16 јануари, 17:45 ч), Шпанија (18 јануари, 20:45 ч) и Исланд (19 јануари, 17:45 ч).

Пласман во осминафиналето ќе изборат првите четири репрезентации во групата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Започна Светското првенство во Скопје, Македонија игра вечерва

Македонија од денеска па до 30-ти јуни ќе биде домажин на 24. Светскио јуниорска првенство…