Дома Македонски спорт Мак фудбал Победа ја елиминираше Шкендија во Купот

Победа ја елиминираше Шкендија во Купот

0

Македонија ќе добие нов шампион во Купот, откако денес прилепска Победа ја елиминираше Шкендија, во полуфиналето се пласираа и Беласица, Академија Пандев и Македонија Ѓорче Петров.

Победа направи големо изненадување во Купот на Македонија откако во четвртфиналето ја елиминираше Шкендија која е актуелен освојувач на ова натпреварување.

Прилепчани славеа на првиот дуел во Тетово со 1:0, а денес во реваншот победија со 2:0 со головите на Макота.

Второто изненадување се случи на „Филип Втори“ каде Македонија ЃП и во реваншот го совлада Работнички со 1-0 со погодокот на Христијан Кировски кој донесе радост за гостите во 70-та минута.


Следете го Sportski.mk и на


Во Струмица Беласица по втор пат го совлада Силекс со 2-0 и се пласира во полуфиналето. Стрелци на головите за домашниот тим беа Милушев и Ѓорѓиев.

Последен патник во полуфиналето е Академија Пандев која денес убедливо го победи Кораби во Дебар со 5-1.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Македонија загуби од Романија, но избори место во квалификациите за ЕП

Кошаркарската репрезентација на Македонија загуби на гостувањето во Романија со 65:53 , но…