Дома Фудбал Лига на шампиони Пике: Тешко е да се изгуби вака дома

Пике: Тешко е да се изгуби вака дома

Во првото коло од Лигата на шампионите Барселона на домашен терен беше поразена од Баерн со убедливи 0:3, а во натпреварот Каталонците не упатија ниту еден удар кон противничкиот гол.

Пике беше разочаран по мечот, но и констатираше дека Барселона не е помеѓу фаворитите сезонава во ЛШ. Меѓутоа потсети и дека и Челзи минатата година не беше помеѓу фаворитите.

„Резултатот е висок и тешко е да се изгуби вака дома. Но, во првото полувреме бевме компетативни, а потоа работите се променија. Голот за 2:0 не погоди. Тогаш во игра влегоа 18-годишници, тимот го покажа вистинското лице и се бореше. Тоа е што е и се надеваме дека ќе доведеме уште некое засилување во зимскиот преоден рок. Ова ќе биде комплицирана година. Баерн беше многу подобар. Не треба да заборавиме дека ги имаме Фати и Агуеро кои можат да не подигнат“.

„Барселона не е помеѓу фаворитите, но тоа ништо не значи. Некогаш бевме подобри, па не успеавме. Челзи минатата година го сметаше ли некој за фаворит? Баерн е со години заедно, има искуство…Нас ни заиграа четири-пет 18-годишници, тоа е нашата реалност. Не е алиби, ние сме Барселона ќе видиме што ќе биде на крајот од сезоната“, изјави Пике.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Куман се појави на прес, прочита соопштение и замина🎥

Неверојатна ситуација се случи во Барселона на пресконференцијата пред утрешниот дуел со К…