Вардаровите бекови Aндреа Пенезиќ и Татјана Хмирова потпишаа едногодишни договори со Шиофок и ќе претставуваат огромно засилување за следната сезона. Toa е клуб, моментно петти во првенството на Унгарија, со амбиции да се приближува кон врвот, запоседнат од Ѓер и Ференцварош.

Пенезиќ и Хмирова се меѓу последните ракометарки на ЖРК Вардар кои договорија трансфери за следната сезона, откако клубот им соопшти дека ќе го скратува паричниот фонд во иднина. Хрватката првично најавуваше дека ќе ја заврши кариерата, но реши да го одложи тој чекор, барем, за уште една сезона.

Досега Андреа Лекиќ, Јованка Радичевиќ и Драгана Цвијиќ потпишаа за ЧСМ Букурешт, Амандин Лејно се согласи за трансфер во Ѓер, Сара Ристовски ќе игра за Крим, а уште претходно Александра Лакрабер му се вети на Флери. Нема потврда за интересот на Мец за Бараба Лазовиќ.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Барди од кога е во Леванте не знае за пораз против Реал Мадрид и се надева дека така ќе остане

Енис Барди е еден од најдобрите играчи на Леванте и секако дека ако овој тим сака позитиве…