Дома Фудбал Останато Падна рекордот на Малдини и Албертини: Родри е нов рекордер

Падна рекордот на Малдини и Албертини: Родри е нов рекордер

Манчестер Сити ја затвори сезоната со победа против Вест Хем од 3:1, а тоа за овој тим значеше и четврта титула во низа во Премиер лигата.

Освен освоениот трофеј, посебен момент во овој натпревар имаше и Родри стрелецот на еден од погодоците. Играчот за врска успеа да дојде до бројката од 74 натпревари во низа без пораз.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Шпанецот на тој начин ја оствари најдолгата низа на еден фудбалер во историјата. Пред вчерашниот натпревар, Родри го делеше второто место со тандемот на Милан од 1993 години, Малдини и Албертини. Од вчера тој е самостоен рекордер.

Родри следната сезона може да го стигне рекордот на непоразеност само во Премиер лигата. Имено, во најсилната англиска конкуренција тој е во низа од 50 натпревари на кои не знае за пораз. Тука рекордер е Сол Кембел со 56, па така не е многу далеку од Шпанецот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Комична сцена во МЛС лигата: Судија си поигра со чувствата на навивачите 🎥

Изминатата вечер се одиграа голем број натпревари од американската МЛС лига,, а една ситуа…