Дома Фудбал Италија Очекувано: Вентура ја наведна главата и со својата оставка кажа „Збогум Италија“

Очекувано: Вентура ја наведна главата и со својата оставка кажа „Збогум Италија“

0
ventura

По 60 години, Италија не успеа да се пласира на Мундијалот во Русија 2018. година.

Поволниот минимален резултат за Шведска од првиот меч и ремито без погодоци вечерва на „Сан Сиро“, ги елиминираа „Аѕурите“ од СП.

Веднаш по мечот, како и што се очекуваше, Џампјеро Вентура си поднесе оставка, а оваа информација веднаш ја пласираа медиумите на „Чизмата“. Иако се знаеше дека без разлика на исходот тој е на излезна врата, неизбежно е да се потсетиме колку критики за неговото водење на националната селекција заработи на негова сметка.

Од утре во таборот на Федерацијата, ќе се одлучува за новото име на кормилото на „Аѕурите“.

Прочитајте поврзани статии
Повеќе An. V.
Load More In Италија

Проверете

Германскиот репрезентативец признава: Поради тероризмот размислував да го напуштам фудбалот

Фудбалерот на Борусија Дортмунд и репрезентативецот на Германија беше дел од натпреварот п…