Дома Фудбал Лига на шампиони Официјално: УЕФА одлучи – познато каде ќе се игра финалето во Лигата на шампионите во 2020!

Официјално: УЕФА одлучи – познато каде ќе се игра финалето во Лигата на шампионите во 2020!

1

Унијата на европски фудбалски асоцијација денес донесе и конечна одлука кој град ќе биде домаќин на финалето во Лигата на шампионите во 2020 година.

На два дена пред финалето во Киев донесена е одлука за финалето од ова натпреварување во 2020 година.

Наредната година финалната средба ќе се игра на „Ванда Метрополитано“, додека организацијата сезоната 2019/2020 е доделена на Инстанбил.

Градот кој лежи на два континети ќе го организира финалето во Лигата на шампионите на „Ататурк стадионот“, па така ова ќе биде прв пат двете најдобри селекции да се борат за трофејот во овој град после 2005 година.

Пред тринаесет години во инстанбулското финале се сретнаа Милан и Ливерпул и тоа до денес остана најинтересното финале во историјата на ова натпреварување.

Донесена е и одлука за финалето во Лигата на Европа истата година. Финалето во второто по ранг натпреварување ќе се игра во Гдањск (Полска), а натпреварот од Супер купот на „Драгао’ во Порто.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Видео: Донарума го спаси Милан, сега „росонерите“ чекаат „помош“ од Јуве

Милан потешко од очекувањата го победи Фросиноне (2:0) и се врати на четвртата позиција на…