Дома Фудбал Англија Официјално: Капитенот го напушта Манчестер Сити

Официјално: Капитенот го напушта Манчестер Сити

После цели 11 години капитенот Винсет Компани ќе го напушти Манчестер Сити, потврди англискиот шампион.

Финалето во ФА Купот против Ватфорд беше неговиот последен натпревар, а сезонава успеа да освои три трофеи.

33-годишниот фудбалер освои четири титули во Премиер-лигата, два трофеи во ФА Купот и четири во Лига Купот, а вкупно одигра 360 натпревари во дресот на Манчестер Сити.

„Безброј пати сум го замислувал овој ден. После се, дојде време за крај, после толку многу години. Манчестер Сити ми даде се. Се обидував да возвратам на најдобриот можен начин. Засекогаш ќе го паметам првиот ден исто како и последниот“, истакна Компани.

Неговиот договор истекува на крајот на сезоната, а двете страни не успеаа да се договорат за продолжување на соработката.

Белгискиот дефанзивец потврди дека кариерата ќе ја продолжи во Андерлехт како играч-тренер.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Клоп го избра најдобриот гол во историјата на Бундеслигата: Оној кога Окоча си играше со Оливер Кан (ВИДЕО)

Jирген Клоп го избра голот на поранешната нигериска ѕвезда Џеј-Џеј Окоча против Каарлуше в…