Дома Фудбал Лига на шампиони Официјално: Во ЛШ стартуваат нови правила, натпреварите во други термини

Официјално: Во ЛШ стартуваат нови правила, натпреварите во други термини

Се ќе биде поинаку, богатите ќе играат со богатите, но и повеќе преноси ќе значар поголема сума на пари

Новиот формат во ЛШ ќе стапи на сила од следното лето, тоа е резултат на компромисот помеѓу УЕФА и големите екипи, односно водечките фудбалски нации, но и обидот да се спречи создавање на европска Суперлига.

Имено, оние најбогатите издејствуваа тимовите од Англија, Италија, Шпанија и Германија добијат по местоп повеќе без оглед на резултатот од оваа година, првите четири пласирани екипи од споменатите лиги ќе одат директно.

Така што, нема да има летни квалификации, нема потенцијални изненадувања, целта е најдобрите и медиумски најатрактивните бидат присутни.

Дури се разгледува и специјалниот повик за оние кои не успеале да се квалификуваат, но тоа е одвиено до 2021. година кога ќе важи овој формат. Но, постои уште една новина, а тоа е времето за играње на натпреварите.

Се менуваат термините, остануваат вторник и среда, но поради подобрата покриеност и повеќето пари од телевизиските права, натпреварите ќе стартуваат од 19 и 21 часот и ѕоа две натпревари во првиот терминм а останатите шест вод 21 часот, наместо 20:45 како досега.

Јасно е дека патот низ квалификациите ќе биде потежок, бидејќи едноставно УЕФА сака повеќе атрактивни дуели во првата фаза, но и помалку „падобранци“ кои ќе служат како вреќа за удирање.

Што се однесува на финалето во 2019. двата кандидати се Мадрид и Баку, со тоа што Азџербеџаците конкурираат и за домаќин на финалето од ЛЕ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Потврдено: Меси нема да игра против Мец

Лионел Меси ќе го пропушти натпреварот на ПСЖ против Мец. Аргентинската ѕвезда не оптатува…