Дома Фудбал Германија Официјално: Богатите клубови во Германија ќе ги спасуваат помалите во финансиската криза!

Официјално: Богатите клубови во Германија ќе ги спасуваат помалите во финансиската криза!

Четири клубови од Бундес лигата одлучија финансиски да им помогнат на помалите клубови кои се најпогодени од кризата поради коронавирус.

Баерн, Борусија Дортмунд, Лајпциг и Леверкузен заедно ќе соберат 20 милиони евра кои ќе бидат поделени на оние кои најмногу имаат потреба од тоа.

Тие се откажаа од своите пари од ТВ-правата и додадоа уште неколку милиони, а сојузот ќе ги испрати тие пари во клубовите за полесно функционирање.

Ваквиот потег наиде на воодушевување кај јавноста бидејќи во време на криза големите клубови ги помагаат своите ривали.

„Доколку повторно започне фудбалот, дури и мечевите без присуство на публика гарантираат дека од ТВ-правата ќе направи клубовите да бидат сигурни за нивната егзистенција. Засега е тешко да се прогнозира за тоа кога би продолжило првенството“, изјави Хенес.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Заборавете на Игуаин: Видете каков стомак пуштил Нејмар (видео)

Нејмар веќе некое време не е на фудбалскиот терен затоа што Франција реши да ја заврши сез…