Дома Топ вести Откриени тајни документи: Барса на Нејмар заработила само 17 милиони евра

Откриени тајни документи: Барса на Нејмар заработила само 17 милиони евра

0

Барселона од продажбата на Нејмар заработи далеку помалку од она што јавноста го мисли. Имено, каталонскиот клуб со продажбата на Нејмар за 222 милиони оствари заработка од само 17 милиони евра!

Ова денес го откри еминетниот „Мундо Депортиво“, на основа на документите кои таткото на Нејмар ги дал на увид на судењето во Бразил.

Имено, иако на почетокот се мислеше дека Нејмар пристигна на „Камп Ноу“ за 57 милиони, подоцна Барселона потврди дека Бразилецот бил платен 86 милиони евра.

Меѓутоа, според новите истражувања на документацијата се чини дека и таа сума не е вистинита. Таткото на Нејмар ги понуди документите кои откриваат дека Барселона за Нејмар платила 134 милиони евра, но сумата била криена за да плати помала провизија на „DIS“.


Следете го Sportski.mk и на


„DIS“ е агенција која поседуваше 40% од сопственоста на Нејмар, па после продажбата ја обвини Барселона, Сантос и таткото на фудбалерот дека намерно ја сокриле цената од трансферот за да им платат помалку пари нив.

Кога на висината од трансферот ќе се пресмета платата која Нејмар ја имаше во Барселона се доаѓа до сума од 205 милиони евра, колку што Каталонците потрошиле на Бразилецот.

Тоа значи дека со астрономската продажба на Нејмар во ПСЖ, Барселона заработи само 17 милиони евра!

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Згасна сонот за втора фаза – Македонија поразена од Исланд

Македонската репрезентација одигра лошо второ полувреме и беше поразена од Исланд (22:24),…