Дома Останати Олимпискиот оган тргна кон Париз! 🎥

Олимпискиот оган тргна кон Париз! 🎥

На свечена церемонија денеска во античка Олимпија беше запалена оганот кој тргна кон Париз каде што на лето ќе се одржат Олимписките игри.

Пред неколку илјади гледачи на стадионот се одржа свечена церемонија, а специјални гости беа претседателот на Интернационалниот олимписки Комитет Томас Бах и првиот човек на Олимписките игри во Париз, Тони Естанж.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


По говорот кој го одржаа, актерката Мари Мина го запали пламенот, а прв факелот го понесе шампионот во веслање од Токио, Стефанос Дукос. Тој го предаде на француската пливачка Лора Манаду, која е шампионка од 2004 година.

Низ Грција факелот ќе патува 11 дена, потоа ќе се испрати до Марсеј, па во Париз каде што треба да пристигне на церемонијата на свеченото отворање на 26-ти кули.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Скандал: Уапсен најдобриот голфер во светот🎥

Најдобриот голфер во светот Скоти Шелфер бил уапсен, пренесуваат светските медиуми. Шелфер…