Со ждрепката во Париз беа одредени групите за женското Европско првенство во ракомет што од 29.ноември до 16.декември ќе се одржи во Франција.
Домаќинот на шампионатот Франција ќе биде во Б групата која ќе се игра во Нанси.

Распоред на групите:
А група (Нант): Данска, Шведска, Полска и Србија.
Б група (Нанси): Франција, Црна Гора, Русија, Словенија.
Ц група (Монтбилар): Унгарија, Шпанија, Холандија, Хрватска.
Д група (Брест): Норвешка, Германија, Чешка и Романија.

Титулата европски првак ја брани Норвешка.
Македонија настапот во квалификациите го заврши на третото место во групата зад Шведска и Србија.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Флојд Мејведер одговори на предизвикот од Кабиб!

Флојд Мејвердер е спремен да го прифати предизвикот кој до него го испрати Кабиб Нурмагоме…