Дома Фудбал Останато Ова се најплатените селектори на Европското првенство

Ова се најплатените селектори на Европското првенство

Пред почетокот на Европското првенство се објавуваат разни листи или статистики, па такс се појави рангирање на платите на селекторите кои ќе ги водат репрезентациите на ЕП.

На врвот на оваа табела очекувано се наоѓа англисиот предводни Герет Саутгејт, пред Нагелсман, Мартинез, Дешамп… Сепак, разликата не е драстично поголема како што тоа е на пример случај во клупскиот фудбал. По водечката четврорка следат Ван Гал и Спалети. 


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Интересно е дека селекторот на Шпанија се наоѓа на 14-то место, а пред него се предводниците на Швајцарија, Турција, Србија, Хрватска…

 • Листа на плати на селекторите на ЕП:
 1. Герет Саутгејт (Англија) – 5,8 милиони евра
 2. Јулијан Нагелсман (Германија) – 4,8 милиони евра
 3. Роберто Мартинез (Португалија) – 4 милиони евра
 4. Дидие Дешамп (Франција) – 3,8 милиони евра
 5. Роналд Куман (Холандија) – 3 милиони евра
 6. Лучијано Спалети (Италија) – 3 милиони евра
 7. Виченцо Монтела (Турција) – 1,8 милиони евра
 8. Мурат Јакин (Швајцарија) – 1,6 милиони евра
 9. Златко Далиќ (Хрватска) – 1,5 милиони евра
 10. Ралф Рангник (Австрија) – 1,5 милиони евра
 11. Доменико Тедеско (Белгија) – 1,5 милиони евра
 12. Драган Стојковиќ (Србија) – 1,4 милиони евра
 13. Луис де ла Фуенте (Шпанија) – 1,25 милиони евра
 14. Сергеј Ребров (Украина) – 1,25 милиони евра
 15. Каспер Хјулманд (Данска) – 1,15 милиони евра
 16. Силвињо (Албанија) – 0,75 милиони евра
 17. Михал Пробиерж (Полска) – 0,56 милиони евра
 18. Стив Кларк (Шкотска) – 0,55 милиони евра
 19. Франческо Калцона (Словачка) – 0,54 милиони евра
 20. Марко Роси (Унгарија) – 0,3 милиони евра
 21. Матијаш Кек (Словенија) – 0,3 милиони евра
 22. Иван Хашек (Чешка) – 0,25 милиони евра
 23. Едвард Јорданеску (Романија) 0,24 милиони евра
 24. Вили Сањол (Грузија) – 0,2 милиони евра
Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Реал експресно најде замена, во Мадрид доаѓа најталентираниот дефанзивец во Европа

Примарна трансфер цел на Реал Мадрид ова лето ќе биде централниот дефанзивец на француски …