Дома Фудбал Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018 „Ова Европско првенство е наместено, УЕФА направи се за Англија да дојде до финалето“

„Ова Европско првенство е наместено, УЕФА направи се за Англија да дојде до финалето“

Популарната шпанска телевизија „Ел Чирингуито“ ја обвини УЕФА дека направила се за Англија да има полесен пат до финалето.

Не само што тврдат дека организација е пристрасна, туку и ги истакнуваат судиските грешки кои според нив кулминирале со пеналот кој го доби Англија против Данска. Новинарот Роберто Моралес кој гостуваше во телевизијата отиде толку далеку и зборуваше дека турнирот поради Брегзит не ни требало да се игра во Англија.

Хозе Педерол, главниот водител и заштитно лице на „Ел Чирингуито“ го праша Моралес дали смета дека УЕФА организирала се за Англија да дојде до финалето.

„За мене ова е најсрамното натпреварување. Патетично е. Имаме финале кое припремено за држава која ја напушти Европската унија. Пеналот е само доказ за се што се случуваше“, одговори Моралес.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018

Проверете

Мајсторија каква ретко се гледа: Ова е најубавиот гол во Лигата на нации🎥

19-годишниот словенски репрезентативец Бенџамин Шешко уште еднаш покажа дека е еден од нај…