Дома Македонски спорт Мак фудбал Нов голем скок: Македонија напредуваше 9 места на ФИФА листата

Нов голем скок: Македонија напредуваше 9 места на ФИФА листата

0

Македонската фудбалска репрезентација напредуваше за нови девет позиции на рангирањето на Светската фудбалска федерација (ФИФА).

„Црвено-жолтите“ по победата во пријателскиот меч со Норвешка (2-0) сега имаат 446 бода и со новиот скок од 9 места се наоѓаат на 76-то место на ФИФА ранг листата.

Македонија за само седум месеци успеа да напредува цели 90 позиции. Во март бевме на мизерното 166-то место, а денес во ноември сме на 76-то место, со надеж дека додатно ќе напредуваме.

На врвот на листата, нема помена кај првите пет, Германија е пред Бразил, Португалија, Аргентина и Белгија, следат Шпанија, Полска, Швајцарија, Франција и Чиле


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Гачевски бесен: Како може да делегирате судија, навивач на Шкендија!?

Тимот на Вардар вчера го загуби дербито на колото против Шкендија (0:2). Натпреварот кој с…