Дома Фудбал Останато Нова голема победа на Суперлигата во војната со УЕФА

Нова голема победа на Суперлигата во војната со УЕФА

УЕФА доби нов удар по амбициите да го искорени проектот за Суперлигата, кој беше формиран од 12 европски гиганти.

После извршени притисоци 9 клуба се откажаа од проектот, но Реал Мадрид, Барселона и Јувентус продолжуваат да стојат на своите позиции.

Денес судот во Мадрид излезе со решение според кое УЕФА се задолжува да ја преиспита секоја дисциплинска постапка и да се воздржи од понатамошни санкции за одредени клубови.

УЕФА ги казни сами тие 9 клуба кои се откажаа од проектот, а за останатите 3 клуба се закануваше со големи санкции, но откако интервенираше судот ги запре дисциплинските постапки против Реал, Барса и Јувентус.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Покетино: Ќе видиме дали Меси ќе игра против Лил

Во рамките од 12. коло во француското фудбалско првенство силите ќе ги одмерат ПСЖ и актуе…